Kişinin kendine olan güveninin artması, kişisel benliğinin farkına varması, karşılaştığı sorunları tanımlayabilmesi ve bu problemlere karşı çözüm yolları geliştirme yeteneğine sahip olması, psikolojik danışmanlık hizmetleri ile mümkün olmaktadır. Son zamanlarda çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlayan psikolojik danışmanlık hizmetleri, oldukça geniş bir hizmet alanına sahiptir.

Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin en genel amacı, kişinin problemleri tanımlayabilme ve çözebilme yetisine sahip olması ve kişisel gelişimine katkıda bulunmasını sağlamaktır. İç ve dış etkenler, zaman zaman kişilerin mental sağlıkları üzerinde tahribatlara yol açabilir. Ruhsal sağlık, soyut bir kavram olması sebebi ile kişiler tarafından çok fazla önemsenmemektedir. Fakat psikolojik olarak meydana gelen problemler, kontrol altına alınamadığı takdirde çok daha ciddi sonuçları da beraberinde getirir. Psikolojik danışmanlık kapsamında halk arasında doğru bilinen çok sayıda yanlış söz konusudur. Bunlar ise genel olarak şu şekildedir;

  1. Birçok kişi, hizmet aldığı psikolojik danışmanlık birimlerinden kendi adına karar almasını istemektedir. Fakat bu istek ve düşünce oldukça yanlıştır. Psikolojik danışmanlık hizmetleri, kişilerin kendi kararlarını alma ve bir durum karşısında seçim yapabilmesini sağlar.
  2. Psikoterapistler yalnızca geçmişte yaşanan travmaları dinlemek için yoktur. Geçmişte yaşanan travmaların sebep olduğu durumlar ortadan kaldırılsa da, gelecek kaygısı ya da şu an içinde bulunan psikolojik tahribatlar da yine psikoterapistler tarafından ele alınmaktadır.
  3. Psikoterapi seansları kişilerin oradan yalnızca mutlu ayrılmasını sağlayan yerler değildir. Psikoterapi seansları esnasında kişiler kendi kişisel benliklerinin farkına varırken aynı zamanda etrafındaki kişileri de daha farklı açılardan keşfetme imkânına sahip olabilir. Özetle bu seanslarda kişilerin farkındalık yetileri arttırılır. Bu süreç ise bazen acı verici bazen de sıkıntılı olabilir. Bu sebeple kişiler, psikoterapi seanslarından her zaman mutlu ayrılmazlar.
  4. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmak için kişilerin güçsüz olması gerekmez. Kişiler, bazen karşılaştıkları herhangi bir olay ya da kişi karşısında savunmasız kalabilir. Savunmasız olunan durumlarda ise bir uzmandan yardım almak oldukça etkili olabilir. Psikoterapi seansları, kişilerin olaylar karşısında alması gereken kararları ve kendilerine olan özgüvenlerini arttırmaları için vardır.
  5. Psikoterapi seansları kapsamında, kimse sizi yargılamaz ya da eleştirmez. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin temeli, koşulsuz kabul etmektir. Bu temel üzerine kurulan seanslar, kişilerin danışmanları ile arasındaki ilişkinin ve bu sürecin çok daha iyi bir konuma gelmesine olanak tanımaktadır. Bu sebeple de kişilerin kendileri tarafından kabul ettikleri hiçbir görüş ya da düşünce, psikoterapist tarafından yargılanmaz veya eleştirilmez. Var olan hatalar, psikoterapi teknikleri aracılığı ile düzeltilir.
  1. Yetişkin Danışmanlığı
  2. Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

psikolojik danışmanlıkruhsal sağlıkpsikoterapi seanslarıpsikolojik danışmanlık hizmetleri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme