Çocuk ve Ergen Danışmanlığı

Çocuk ve ergen danışmanlığı hizmeti; çocukların ve ergenlerin duygusal, davranışsal ve gelişimsel sorunlarına yönelik verilen bir hizmettir.

Kişiler, doğdukları ilk andan itibaren bebeklik, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi gibi birbirinden farklı dönemlerden geçerler. Geçirilen bu dönemler, çok sayıda sorunu da beraberinde getirmektedir. Özellikle de yetişkinliğe adım atılan çocuk ve ergenlik dönemi, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Çocuklar, okul öncesi dönem ya da okula başlama döneminde birtakım problem ile karşı karşıya kalabilir. Okula adapte olamama, arkadaşlık sorunları ve derslere olan ilgisizlik görülebilir. Bunun yanı sıra geç konuşma, kardeş kıskançlığı, tuvalet eğitimi ve hiperaktivite gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda ailelerin bir uzmandan destek almaları oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde yaşanan psikolojik sorunlar, ergenlik ve hayatın diğer dönemlerinde ciddi problemleri meydana getirebilir. Çocuk danışmanlığı kapsamında verilen hizmetler, hem ailelerim hem de çocukların bu dönemi oldukça sağlıklı bir şekilde geçirebilmelerine olanak tanır.  

Gençlik Evresi Sancılı Olabilir!

Çocukluk evresinden gençlik evresine geçmek, çoğu zaman oldukça sancılı ve bir o kadar zor olur. Kendi kararlarını vermek isteyen, hayatını daha özgür ve esnek kurallar ışığında geçirmek isteyen bireyler ile aileleri arasında genellikle büyük çatışmalar yaşanır. Yaşanan sorunlar kapsamında bireylerde psikolojik olarak çok sayıda problem meydana gelebilir. Geleceğin şekillenmesini ve kişinin nasıl bir birey olacağını belirleyen dönemlerden en önemlisi hiç şüphesiz ki ergenlik dönemidir. Ergenlik döneminde genellikle aile ve okul hayatı ile yaşanan çatışmalar söz konusudur. Yaşanılan bu sorunların kontrol altına alınması ve ergenlik döneminin en iyi şekilde yönetilmesi için çocuk ve ergen danışmanlığı gibi hizmetlerden faydalanmak mümkündür.

Bu Hizmet Çerçevesinde Neler Hedeflenmektedir?

Çocuk ve ergen danışmanlığı, son yıllarda oldukça büyük bir ilgi görmeye devam etmektedir. İlk olarak aile ile görüşme yapılır ve daha sonrasında bireyin yaşadığı problemlerin nedenleri öğrenilmeye çalışılır. Yaşanan problemlerin nedenleri öğrenilirken bireylere birtakım farklı testler uygulanabilir. Özellikle çocuklarda görülen sorunların okuldan kaynaklanması durumunda, okul ile işbirliği yapılarak tedavi süreci desteklenebilir. Planlanan tedavi süreci tamamlanana kadar hem aileye hem de çocuk ya da ergen bireylere rehberlik hizmetleri de verilmektedir.

Çocuklarla yapılan danışmanlık sürecinde; çocukların yaşadığı problemlerin çözülmesi, bu problemleri tetikleyen faktörlerin belirlenmesi ve çocukların yaşadıkları problemlere dair başa çıkma becerilerinin kazandırılması hedeflenmektedir.

Ergenlerle yapılan danışmanlık sürecinde; ergenlikte yaşanan bilişsel, duygusal, fiziksel, sosyal değişimlere ve kişilik değişimlerine uyum sağlanması hedeflenmektedir. Hızlı değişimler sonucu oluşan ruhsal dengesizliklerin minimum seviyeye çekilmesi bir diğer hedeflerdendir.

 

Çocuk ve Ergen Danışmanlığı Hangi Alanları Kapsar?

 1. Zeka sorunları
 2. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite
 3. Öğrenme güçlüğü
 4. Akademik başarısızlık
 5. Kaygı bozukluğu
 6. Davranış ve uyum bozukluğu
 7. Sınav ve performans kaygısı
 8. Konsantrasyon sorunları
 9. Öfke kontrol problemi
 10. Depresyon
 11. Bağımlılıklar
 12. Panik bozukluk
 13. Travma sonrası oluşan bozukluklar
 14. Özgüven eksikliği
 15. Uyku ve yeme bozuklukları
 16. Sosyalleşme sorunları
 17. Kimlik gelişimiyle ilgili sorunlar
 18. Seçici konuşmazlık
 19. Akran ilişkilerinde sorunlar
 20. Takıntılar
 21. Tikler
 22. Fobiler
 23. Kekemelik

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin


Paylaş:

Etiketler

çocuk ve ergen danışmanlığıergen danışmanlığıçocuk danışmanlığıçocuk ve ergen terapisi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme