Cinsel terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsellik insanların en temel içgüdülerinden biridir. Freud cinsel içgüdülerin enerjisi olan libidoyu, kişilik gelişiminin en önemli dinamiği olarak görüyordu. Cinsel arzularımız tetiklendiğinde kendimizi keşfetmeye başlarız.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi kuramına göre de cinsellik, soyun devamlılığını sağlama ve cinsel haz boyutlarında insanların yeme, içme gibi en temel gereksinimleri arasındadır.

Cinsellik varoluşumuzun en önemli dinamiklerinden biri olmasına karşın, her zaman tam anlamıyla yaşanamayabilir. Fizyolojik, hormonal ya da psikolojik kaynaklı sorunlar nedeniyle engellenebilir.

İlişkiye hazırlanma, seksüel ilişki ve doyum olarak bir bütün olan cinsel yaşam, bu sürecin herhangi bir aşamasında yaşanabilecek sorunlar nedeniyle sekteye uğrayabilir.

İlk aşamada cinselliğe yönelik bilişsel algı söz konusudur. Bunlar cinselliğe ilişkin tutum, inanç ve fikirlerin bütünüdür. İlişkiye dair istekliliği, bu süreçten ne beklendiğini ve temel motivasyonu şekillendirir.

İkinci aşamada fiziksel olarak ilişkiyi başlatma ve sürdürme söz konusudur. Bu aşamada hem bilişsel hem davranışsal etkenler devrededir. Partnere odaklanma, karşılıklı haz alma ve fiziksel olarak ilişkiyi sürdürebilme söz konusudur.

Son aşamada ise karşılıklı doyum söz konusudur. Cinsel ilişkiyi tamamlama ve bundan alınan hazzı partnerle paylaşabilmek önemlidir.

Cinsel sorunlarınızın tüm hayatınızı etkileyeceğini unutmayın!

Türkiye’de kadınlarda en sık görülen sorunlar cinsel istek bozuklukları olarak dikkati çekmektedir. Erkekler istek ve uyarılma bozukluğu, erken boşalma sorunlarıyla karşı karşıyadır. Cinsel sorunlarınızın tüm hayatınızı etkileyeceğini unutmadan ve yaşadığınız problemi kabullenerek kendinizi mutsuzluğa mahkum etmeden önce profesyonel yardımımıza başvurabilir, Cinsel terapi destek talebinde bulunabilirsiniz.

Kültürel ve geleneksel anlayışın cinsel sorunları konuşmanın utanç verici olarak yargılaması bir yanılgıdır. Daha mutlu bir hayat daha huzurlu bir cinsel yaşam ile mümkündür.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

 

Paylaş:

Etiketler

cinsel terapicinsel istek bozukluklarıcinsellik terapicinsel terapi nedir

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme