Saddak Psikolog Günlüğü: Bugünden Başlıyorum

"Gelecekti geldi, yarın geçmiş olacak. Peki, ben bugün ne yaşadım? Geçmişi düşündüm, gelecek için kaygılandım. Belki de en gerçek olanı kaçırdım, bugünümü yaşayamadım…"

Geçmiş ve gelecek arasında sıkışmış olan bugünüm... Aslında en gerçek olan günüm...

Geçmişe olan takıntılar ve geleceğe dair kaygılar, bugünümü yaşamama engel olan tüm yaşanmışlıklar ve kuruntular…

Peki ya bugünüm?

Gelecekti geldi, yarın geçmiş olacak.

Peki, ben bugün ne yaşadım?

Geçmişi düşündüm, gelecek için kaygılandım. Belki de sırf bu yüzden en gerçek olanı kaçırdım, bugünümü yaşayamadım…

Geçmişin ağırlığı var üzerimde. Gelecek beni tedirgin ediyor. Düşünüyorum sürekli neleri yaşadığımı ve daha neleri yaşayacağımı... Pişman oluyorum çoğu zaman yaşadıklarımdan. Üzülüyorum yaşayamadıklarımdan ve korkmaya başlıyorum gelecekten. Sonra umut ediyorum. Yaşanacak olan güzel günlerim gelecek, diyorum. Tekrar geçmişi düşünüyorum, sonra tekrar geleceği...

Ben ne yapıyorum? Geçmişte de geleceği düşünmüştüm. bugünü o gün düşündüğüm gibi yaşayabiliyor muyum? Dün bitti, yarın daha gelmedi. Bugünü neden yaşamıyorum. Şimdi buradayım. Bu anı yaşıyorum, bu anı yaşamalıyım.

Ve bugünden başlıyorum bugünümü yaşamaya.  Dün yaşadıklarımı bugüne taşımıyorum.  Yarının daha farklı olabileceğini ve onun için bugünden başlanması gerektiğini biliyorum. İşte şimdi tam da olmam gereken yerde olduğumu hissediyorum.

Peki ya siz?

Saddak Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

 

 

Paylaş:

Etiketler

saddak psikologmersin psikologpsikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme