Saddak Psikolog kaleminden: Hayatı Nitelikli Yaşamak

Saddak Psikolog kaleminden: Hayatı Nitelikli Yaşamak

Nitelikli yaşamanın anahtarı çok uzakta değil. Sıkıntı verici olayların içinde bile nitelikli yaşamanın yollarını Saddak psikologları olarak kaleme aldık…

Hayatımızdaki sıkıntı verici olaylara odaklanmaktan,  nitelikli yaşamayı unuttuk, değil mi? Güzel vakit geçirmek için sıkıntımızın geçmesini, sona ermesini beklediğimiz zamanlarımız oldu. Çoğu zaman erteledik planlarımızı, hatta hayallerimizi. Çünkü sorunlarımız vardı ve onlar çözülmeden hayatımızla ilgili yeni adımlar atamazdık…

Aslında göz ardı ettiğimiz bir şey var. Biz yaşamımız boyunca sıkıntı verici durumlarla karşılaşacağız. Bitmeyecek sıkıntı serüvenimiz. Bir şeyler yoluna girecek ama yoldan çıkan başka şeyler de olacak. Bu durumda bizim ihtiyacımız olan şey sıkıntılarımızın geçmesi midir? Hayır. Aslında bizim ihtiyacımız olan şey, sorunlarla baş edebilmeyi öğrenmektir. Onların üstesinden geleceğimize inanmaktır. Gelemeyeceğimiz durumlarla yaşamayı öğrenmektir. Ama mutlaka yaşamaya devam etmektir.

 Hepimizin yaşamında sıkıntı verici olaylar veya durumlar mevcuttur. Çoğu zaman bu olayları ve durumları kontrol edemeyiz. İşte tam da burada ruhsal sıkıntılar yaşarız. Çünkü şunu unutuyoruz. Biz olayları ve durumları kontrol edemeyiz ama kendimizi kontrol edebiliriz. Algımızı değiştirebiliriz. Yeni bakış açıları geliştirebiliriz. Yani eğer biz istersek olumsuz yaşam olaylarının üzerimizde yarattığı ruhsal sıkıntıyı en aza indirgeyebiliriz. Yeter ki biz nitelikli bir yaşam sürmek için ruh halimizi iyileştirebilelim. İyi olan ruh halimizi koruyabilelim.

Kendimiz için neler yapmalıyız?

Duygu ve düşüncelerimize odaklanmalıyız.  Ne hissettiğimizi, neler düşündüğümüzü sorgulamalıyız. Çünkü biz duygu ve düşüncelerimizin farkında olmadığımız sürece, kendi ruhsal durumumuzun da farkında olamayız.

 Olumsuz düşüncelerimizi, olumlu düşüncelerle değiştirmek için çaba sarf etmeliyiz. Düşüncelerimiz bizim kontrolümüzdedir. Eğer istersek bakış açımızı değiştirip daha olumlu düşünebiliriz.

Hayatımızdaki tüm olumsuzluklara rağmen sosyal yaşamımızı ihmal etmemeliyiz. Örneğin hobiler edinmeliyiz, sosyal çevremizle olan bağımızı koparmamalıyız.

Yaşamımızda var olabilecek bir dost ya da dostlar edinmeliyiz. Mutluluğumuzu, sevincimizi, üzüntümüzü, acımızı paylaşabileceğimiz bir dost… Paylaşmak rahatlatır, dost, ömrü uzatır.

Hem beden sağlığımız hem de ruh sağlığımız için spor yapmalıyız. Kendimizi fizyolojik ve psikolojik açıdan daha iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bilirsiniz, bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Yani sadece fizyolojik açıdan değil, psikolojik açıdan da beslenme önemlidir.

Ve son olarak kendimizi sevmeliyiz. Çünkü en önemli ilişkiyi kendimizle kurarız.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

psikologmersin psikologhayatı nitelikli yaşamakpsikolog mersin

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme