Saddak Psikolojik Danışmanlık: Önyargı yanlıştır!

Saddak Psikolojik Danışmanlık: Önyargı yanlıştır!

 Saddak Psikolojik Danışmanlık: Önyargı yanlıştır!

İnsanların birbirleriyle olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, bizleri düşünme eyleminden uzaklaştıran, hatta bizleri acımasız eleştirilere maruz bırakıp psikolojik açıdan yıpranmamıza neden olan önyargı nedir?

 Önyargı belirli bir durum ya da kişi ile ilgili gerekli bilgi edinmeden önceden yargıya varmaktır. Genellikle olumsuz tutumlar içeren önyargılarımızı doğuştan getirmeyiz fakat küçük yaşlardan itibaren sosyal öğrenme yoluyla, yani toplumun etkisiyle oluşturmaya başlarız.

 Her insanın yaşamında farkında olmadan önyargılı tutumlar sergilediği durumlar olmuştur. Örneğin ortama gelen yeni biri hakkında tahminlerde bulunup yorumlar yaptığımız zamanlar gibi. Eğer yeni bilgiler doğrultusunda kişi hakkındaki tutumumuzu değiştirebiliyorsak, önyargıyı hafif sıyrıklarla atlatmışız demektir. Fakat bu yeni bilgiler doğrultusunda önyargımızı değiştiremiyorsak, önyargı davranışa dönüşmüştür ve beraberinde nefret, kibir gibi olumsuz duyguları yaşamımıza getirebilir.

 Olumsuz tutumlarımızın en başında gelen önyargılar, karşımızdaki kişi ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmadan kişi ile ilgili fikir yürütmemize, çoğu zaman kişiyi acımasız eleştirilere maruz bırakarak ötekileştirmemize, kişiler üzerinde psikolojik baskılar kurmamıza neden olur. Kendimize yapılmasını istemediğimiz birçok şeyi, önyargılarımızın etkisi altında kalarak başka insanlara yapabiliriz.

 Peki, insanlar arasındaki sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü yok edip bizleri kategorize eden önyargılarımızdan nasıl kurtulabiliriz?

Öncelikle şunu bilmeliyiz. Kabul etmediğimiz bir durumu sorgulayamayız. Bu yüzden ilk olarak önyargılı olduğumuzu kabul edelim.  Bunu anlamak için: Bu yargıyı oluşturacak yeterli ve kesin bilgiye sahip miyiz?  Değilsek, kesinlikle önyargılıyız demektir. Yeterli gözleme sahip olmadığımız sürece yargıda bulunmayalım. Tarafsız bir bakış açısı geliştirelim.

Önyargılı davrandığımızı fark ettiğimiz zamanlarda, kendimizi karşı tarafın yerine koyalım. Bu tutumumuzun kişiye ne hissettirdiğini anlamaya çalışalım.

Herkesin aynı düşündüğü, aynı duyguları paylaştığı veya aynı davranışları sergilediği bir ortamın yokluğunun bilincindeyiz. Herkesten bizim gibi olmasını beklemeyelim, farklılıklara açık olalım. Bizden farklı olanı yargılamadan önce anlamaya çalışalım. Bize olumsuz gelen durumların olumlu yanlarının da olabileceğini unutmayalım.

 İnsanlarla daha sağlıklı iletişim kurmaya başladığımız zaman, şüphesiz kendimizi daha mutlu ve huzurlu hissedeceğiz. Bu nedenle kültürün ve toplumun geçmişten günümüze getirdiği önyargılardan uzaklaşalım, kalıplaşmış düşüncelerden kurtulalım. Önyargıyı yaşamımızın bir parçası haline getirmeyelim ve unutmayalım ki önyargılarımızdan kurtulmak bizim elimizde. Çoğunluğun gittiği yoldan gitmek zorunda değiliz.

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

psikolojik danışmanlıksaddakönyargı yanlıştırmersin psikolojik danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme