Anne Çocuk Beslenmesi

Anne Çocuk Beslenmesi

Kişilerin hayatları boyunca sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için, birçok unsura çocukluk dönemlerinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle de beslenme konusu, her geçen gün çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başlaması ile birlikte aynı zamanda da çocukların gelişimleri üzerinde bir hayli önemlidir.

 Kız ve erkek çocukların beslenmeleri farklılık gösterebilmektedir. 6-8 yaşından sonra başlayan hormon değişiklikleri, psikolojik ve sosyolojik faktörler de, yine çocukların gelişimleri üzerinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu süreç içerisinde çocukların sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeleri, ilerleyen dönemlerde kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için adeta bir zemin hazırlamaktadır.

Bu noktada hem anne hem de babalara oldukça büyük bir sorumluluk yüklenmektedir. Bu kapsamda, kulaktan dolma bilgiler yerine, ailelerin bir beslenme uzmanı ile görüşmesi çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından genel bilgiler söz konusu olsa da, her çocuğun farklı bir biyolojik yapıya sahip olduğu göz önünde bulundurulmalı ve çocuğun beslenme programı bu şekilde hazırlanmalıdır. Böylelikle ileriki dönemlerde yaşanabilecek olumsuz durumların kontrol altına alınabilmesi çok daha kolay olabilmektedir.

Çocukların ergenlik döneminde yaşadıkları hem psikolojik hem de fizyolojik değişiklikler, beslenme düzenlerinde de birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda, çocuklarda görülen obezite probleminin daha çok ergenlik döneminde ortaya çıktığı görülmektedir. Bu sebeple de ailelerin özellikle de bu gibi dönemlerde çocuklarına çok daha büyük bir ihtimam göstermeleri önerilmektedir.

 SADDAK beslenme danışmanlığı kapsamında verdiğimiz, Anne çocuk beslenmesi hizmeti ile birlikte çocukların çok daha sağlıklı bir birey olmaları için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Her bir çocuk için özel olarak hazırladığımız beslenme programlarının yanı sıra ailelerin de bilinçlendirilmesini sağlamakta ve böylelikle bu önemli süreci geçirirken onlara destek olmaya devam etmekteyiz.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

anne çocuk beslenmesisaddakmersin anne çocuk beslenmesiçocukların gelişimleri üzerinde

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme