Sporcu Beslenmesi nasıl olmalı?

     Sporcuların vücutlarına aldıkları enerji miktarı ile harcadıkları enerji miktarının dengede olması gerekmektedir. Yapılan sporun çeşidine göre tüketilmesi gereken besinler ve bu besinlerin miktarları da farklılık göstermektedir. Performans açısından herhangi bir sorun yaşanmaması adına, sporcuların kendilerine özel olarak hazırlanan beslenme programlarına harfiyen uyması beklenmektedir.

Sporcu beslenmesinde nelere dikkat edilmeli?

Sporcu beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise şudur; antrenman öncesinde glikojen olarak depolanabilmesinden dolayı karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Antrenman sonrasında ise kaybedilen bu yakıtın yerini protein içerikli besinler tüketerek doldurmak gerekmektedir. Bu kurala uyulması halinde, sporcular çok daha aktif bir spor hayatı geçirebilmektedir. Karbonhidrat ve protein tüketimi konusunda hangi besinlerden hangi ölçüde tüketilmesine ise muhakkak bir beslenme uzmanı karar vermelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes gibi sporcuların da asitli ve gazlı içecek, alkol, sigara ve aşırı yağlı besinlerden uzak durması da bir hayli büyük bir önem teşkil etmektedir.

SADDAK beslenme danışmanlığı olarak, aktif bir şekilde spor yapan danışanlarımızın istek ve hedefleri doğrultusunda kapsamlı bir çalışma yürütmeye devam etmekteyiz. Danışanlarımızın biyolojik durumlarını ve aktif spor hayatlarını göz önünde bulundurarak bir beslenme programı hazırlamakta ve bu programları spor hayatları boyunca sürdürülebilir bir hale getirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Dilerseniz Online diyetisyen ( beslenme danışmanlığı ) hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

sporcu beslenmesi nasıl olmalısporcu beslenmesisporda beslenme

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme