Uyum ve Davranış Bozuklukları

Uyum ve Davranış Bozuklukları;

Kişiler, hangi yaş grubundan olursa olsun yaşadıkları toplum ile uyumlu yaşamalıdır. Çocuklar, değişen koşullara uyum sağlama konusunda yetişkinlere nazaran daha büyük zorluklar yaşar. Bu sebeple de uyum ve davranış bozuklukları çocuklarda daha sık görülür.

Aileden birinin vefat etmesi, başka bir eve taşınılması, okul değişikliği ya da yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi gibi köklü değişiklerin çocuklar tarafından kabul edilmesi bir hayli zordur. Ailesi tarafından sevildiğini hisseden ve özgüvenli bir şekilde büyütülen çocukların bu gibi değişiklikleri kabul etmesi çok daha kolaydır. Fakat ailesi tarafından yeterli sevgiyi görmeyen ve özgüven konusunda birtakım problemler yaşayan çocuklar, bu gibi köklü değişikliklere uyum sağlama konusunda ciddi problemler yaşayabilirler. Çocukluk döneminde yaşanabilmesi muhtemel olan bu sorunlar, geçici olmak ile birlikte çocuklarda herhangi bir ruhsal soruna da yol açmaz.

Profesyonel Psikolog Desteği Alın!

Uyum ve davranış bozukluğu olan çocuklar genellikle ailelerinin ilgilerini çekebilmek için değişik hareketler sergiler. Daha sonrasında ise sinirlilik, hırçınlık, gereksiz yere ağlama, söz dinlememek ve geçimsizlik gibi davranışlar da görülür. Çocuklarında bu gibi davranışları sıklıkla gören ailelerin muhakkak bir profesyonel destek alması önerilir. Psikologlar, çocuklarda görülen uyum ve davranış bozukluğu durumlarında çok sayıda faktörü göz önünde bulundururlar. Çocukların yaşı ve bu bozukluğa neden olan durumlara göre tedavi teknikleri belirlenir. Çocukluk döneminden yetişkinlik çağına kadar süren ya da yetişkinlik çağında başlayıp halen devam eden uyum ve davranış bozuklukları ise daha ciddi problemlerdir. Uzun süren bir evliliğin/ilişkinin son bulması, çok sevilen bir kimsenin ölümü, doğal afet travması, kaza geçirme ya da iş yaşamındaki ciddi problemler ise yetişkinlerde yaşanan uyum ve davranış bozukluğuna yol açabilir. Böyle durumlarda kişilerin zaman kaybetmeden bir psikolog ile görüşmesi gerekmektedir.

Uyum ve Davranış Bozukluğu Tedavi Edilmezse…

Uyum ve davranış bozukluğu olan kişilerin empati yetileri çok gelişmemiş olduğundan ve çevresine karşı duyarsız olduğundan dolayı davranış terapisi uygulanabilir. Psikoterapi yöntemlerinin yetersiz kaldığı noktalarda ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Halk arasında basit bir problem olarak görülse de, uyum ve davranış bozukluğu tedavi edilmezse, major depresyona sebep olabilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

uyum ve davranış bozukluklarıuyum ve davranış bozukluğupsikologdavranış bozuklukları

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme