Beslenme Danışmanlığı: Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz? Diyetisyen Önerileri.

Beslenme Danışmanlığı : Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalı? Diyetisyen Önerileri;

Uzmanlar, kişilerin sağlıklı bir vücuda sahip olabilmesi için günde 3 ana ve 3 ara öğün tüketmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Fakat her yıl büyük bir heyecan ile beklenen Ramazan ayı, kişilerin bu gibi kurallara uymasını engeller. Ramazan ayında oruç tutan kişiler, gün içerisinde yalnızca iki öğün ile beslenirler. Çok uzun saatler boyunca aç kalmak, kişilerin bilinçsiz bir şekilde yemek yeme arzusunu da beraberinde getirir. Ramazan ayı boyunca hem kilo alınmaması hem de kişilerin kendilerini daha dinç hissedebilmesi için sağlıklı besinleri tüketmesi önerilir.

Toplumumuzda iftar sofraları normal akşam yemeği sofralarından çok daha kalabalık ve zengin bir şekilde hazırlanmaktadır. Genellikle kalabalık aile sofralarını da temsil eden iftar sofraları, kişilerin çok uzun saatler aç kalması sebebi ile daha çok yemek yemesine sebep olur. Kişilerin 12 saat gibi uzun bir süre aç kalması sebebi ile bazal metabolizma hızları düşerken aynı zamanda gün içerisinde yaptıkları hareket sayısında da bir azalma meydana gelir. Bu sebeple yeme düzenine dikkat edilmemesi, kişilerin Ramazan ayında kilo almasını da beraberinde getirir.

Ağır Yemeklere Dikkat!

Uzun bir süre aç kaldıktan sonra çok ağır yemeklerin tüketilmesi, kişilerin birtakım sağlık sorunları yaşamasına yol açabilir. Midenin gerilmesinin yanı sıra tansiyonun yükselmesi ve hatta kalp krizi gibi riskler meydana gelebilir. Bu sebeple de Ramazan ayı boyunca sağlıklı besinler tüketmek ve özellikle de iftar sofralarında porsiyon kontrolü yapmak bir hayli önemlidir. Bu süreçte bir diğer önemli konu ise; sahurdur. Sahur zamanlarında kişiler gün boyunca daha uzun süre tok kalabilmek için oldukça ağır besinler tüketmektedir. Yağlı, kızartılmış, bol şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı besinlerin sahurda tüketilmesi, kişilerde çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Sahurda oldukça hafif besinlerin tüketilmesi önerilirken aynı zamanda bol protein ağırlıklı beslenmek de önemlidir.

Doğrudan Yemeğe Yüklenmeyin…

İftar vakti geldiğinde, bir bardak su ile oruç açılabilir. Ardından en az 5-10 dakika bekledikten sonra bir kâse çorba içilmesi önerilir. Ana yemeğe geçmeden önce çorba içilmesi, boş olan midelerin yumuşamasını ve hazmın kolaylaşmasını sağlar. Ana yemek olarak ise daha çok haşlama ya da ızgara etlerin yanı sıra bol sebzeli yemekler tüketilmelidir. Ekmek, makarna ve pilav tüketimi muhakkak belirli sınırlarda olmalıdır. Bütün gün aç kalınmasından dolayı, kişilerin iftar sofralarında tatlıya yer vermeleri ise kaçınılmazdır.

Tatlı Tercihlerinizde Sütlü Tatlıları Tercih Edin

Tatlı seçimi konusunda ağır şerbetli tatlıların aksine daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Yemek esnasında ya da sonrasında gazlı içeceklerin tüketilmesi yerine, ayran ya da doğal meyve sularından destek alınabilir. Yemek sonrasında hazmın kolaylaşması için de siyah çay ya da diğer bitki çayları tüketilebilir. İftardan yaklaşık 1 saat sonra, kişilerin 45 dakika yürüyüş yapması oldukça önemlidir. Böylelikle hem yenilen besinlerin sindirimi sağlanırken hem de kişilerin kilo almaları önlenebilir. Ramazan ayının yaz aylarına gelmesi ile birlikte en büyük sorun hiç şüphesiz ki, su tüketimi olmaktadır. Sahur ve iftarda belirli aralıklarla su içilmesinin yanı sıra karpuz da, kişilerin su ihtiyacını giderme konusunda oldukça etkilidir.

 

Saddak, Beslenme Danışmanlığı, Diyetisyenlik Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

beslenme danışmanlığıramazanda beslenmeramazanda nasıl beslenmeliyizdiyetisyen

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme