Kaygı Bozuklukları ve Nedenleri

 

Anksiyete yani kaygı bozukluğu yaşayan kişiler, yaşadıkları kriz anında her şeyin çok daha kötü olacağını ve yaşadıkları durumların çok daha tehlikeli bir hal alacağını düşünürler. Kaygı bozukluğu olan kişilerde yaşanan bu duygu durumları son derece kuvvetli olmakta olup, bu durum artık hayatlarının kalitesini de ciddi ölçüde etkilemektedir.

Kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin, yoğun bir panik anı ile karşı karşıya kaldığı anlarda vücutları da farklı tepkimeler gösterir. Ellerinin aşırı bir şekilde terlemesi, kalp atışının hızlanması, nefes alma zorluğu, sürekli olarak idrara çıkma isteği ve bu gibi daha birçok tepkime görülebilir. Kişilerde kaygı bozukluğu görülmesi, genellikle çocukluk döneminde meydana gelir. Çevresel faktörlerin yanı sıra biyolojik faktörler de bu hastalığa zemin hazırlar. Özellikle de küçük yaşlarda yaşanan travmatik olaylar, kişilerin ileriki yaşlarında kaygı bozukluğu ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.  Bu hastalığın birbirinden farklı çeşidi söz konusudur,  Uzmanların tedaviye başlamadan önce, kişide kaygı bozukluğunun hangi çeşidinin olduğunu tespit etmesi gerekir.

Kaygı bozukluğu hastalığının kesinleşmiş bir belirtisi yoktur!

Hastalıkların birçoğunun kendine özgü belirtileri bulunmasına karşın, kaygı bozukluğu hastalığının kesinleşmiş bir belirtisi yoktur. Var olan belirtiler, bu hastalığın çeşitlerine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple de bu belirtilerin görülmesi halinde direkt olarak tanı koyulması doğru olmayabilir. Bu hastalık ile karşı karşıya kalındığında genellikle antidepresan ya da psikoterapi tedavi yöntemleri kullanılır. Uygulanacak olan psikoterapi yöntemlerinde ise genellikle konuşma terapisi gibi hastanın kendisini ifade etmesine dayalı tedavi teknikleri kullanılır. Son yıllarda uygulanan bilişsel davranışçı terapi yönteminde, bu hastalığa neden olan unsurların belirlenmesi ve kişinin farklı alışkanlıkların edinilmesi amaçlanır.

Bu hastalık çok genel bir kavram olduğundan, Çevresel faktörler göz önünde tutulduğunda, gelişmiş olan ülkelerde daha çok görülür. Bunun nedeni ise, kişilerin yoğun bir stres altında yaşamasıdır. Uygulanacak olan etkili tedavi yöntemleri ile birlikte kişilerin hayatları da çok daha yaşanabilir bir hal alabilir. Uzman doktorların uyguladığı tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra, spor ve meditasyon da, psikolojik rahatsızlıkların üstesinden gelme konusunda bir hayli etkilidir. Zihnin rahatlamasını sağlayan meditasyon ya da yoga gibi faaliyetler, uzmanlar tarafından da hastalara sıklıkla önerilmeye devam ediliyor.

Saddak Psikolojik Danışmanlık - Çocuk ve Ergen Danışmanlığı / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

kaygı bozukluğukaygı bozukluklarıkaygı tedavi yöntemleri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme