Psikologlar Günü

Psikologlar Günü, ruhsal sorunlar yaşadığımızda, en akıllıca seçimin bir psikologdan yardım almak olduğunu bize hatırlatıyor.

10 Mayıs günü sizin için ne ifade ediyor? Diğer günlerden bir farkı olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. 365 günün her birine özel bir anlam atfetmek, içinden çıkılmaz bir kaosa sebep olacakmış gibi geliyor da olabilir. Üstelik sizin de bir hayatınız var. Sizin için unutulmaz olan anılarınızı hatırlamak istediğiniz tarihler de var. Fakat özel günler her zaman kutlamalar gerektiren coşkulu tarihler değildir. Bazen sadece hatırlatmak istediği bir şeyler vardır.

İnsanoğlunun yüzyıllardan beridir dünyanın ve kendisinin doğasını anlamak için giriştiği mücadeleden elde ettikleri tarihe not olarak düşülür. İşte 10 Mayıs, kutlanması gereken özel günlerden biri değil, insanoğlunun anlam arayışında keşfettiklerini hatırlatan bir mesajı iletmek için var. Psikologlar Günü, insan doğasının gizemini deşifre etmek için mücadele eden bir bilimi hatırlatmak için gelip çattı. Size hatırlatmak istediği şeyi devam eden satırlarımızda bulabilirsiniz.

DELİLİK OLAN NE?

Bir delinin akli dengesizliğinin onarıldığı mecra olarak görülen psikoloji aslında nedir? Yalnızca gerçeklikle bağı kopmuş psikotik vakaların sağaltımı ile mi ilgilenir? Çalışmalarını bilimsel disipline dayandıran psikolojinin araştırdığı konular, bu sorunun cevabını ortaya çıkarabilir.

Psikoloji; insan bilincini, duygu ve davranışlarını kapsamlı olarak inceleyen bilimdir. Dünyayı nasıl algıladığımız, algıladıklarımızı nasıl anladığımız, anladıklarımızı nasıl öğrendiğimiz psikolojinin araştırma konuları arasındadır. Sosyal ilişkilerimiz, başkalarıyla kurduğumuz iletişim, bu etkileşime verdiğimiz tepkiler ve bunun bize hissettirdikleri de psikolojinin çalışma alanında yer alır. Doğumdan ölüme dek ilerleyen gelişim dönemlerinde değişim gösteren psikolojik dinamiklerin belirlenmesi hakkında araştırmalar yürütür. Psikolojik sorunlara sahip bireylere yardımcı olmak adına, yaptığı araştırmalardan elde ettiği istatistiksel verilerden yararlanır.

Psikoloji biliminin araştırma konularına bakıldığında, yalnızca normal dışı olanın tedavisine odaklanmadığını görebiliriz. İnsan doğasını anlamak için yapılan sayısız araştırma sonucunda, olağan olanın istatistiksel tespiti mümkün olmuştur. Normalden sapma durumunda, yaşadığı sorunları aşmakta güçlük çeken bireye yapılabilecek psikolojik müdahaleler, psikoloji biliminin araştırma arşivinden yararlanılarak belirlenir.  Bu sebeple psikolojiyi doğrudan delilikle ilişkilendiren genel kanı ortaya çıkıyor. Oysa bu büyük bir yanılgıdan ibaret…

İnsanoğlu canlı türleri arasında en fazla çeşitlilik gösteren varlıktır. Diğer canlı türlerinde ortak bir tepki örüntüsü bulunur. Örneğin herhangi bir kedi türüne ait karakteristik özellikleri, bu hayvanlar farklı ülkelerde olsa dahi görebilirsiniz. Buna karşın insanoğlu bir tür olarak tamamen benzersizdir. Belirli bir bireye ait karakteristikleri, tek yumurta ikizlerinde görmek bile mümkün değildir.

Bu çeşitliliğin sonucu, birbirinden oldukça farklı düşünce yapılarına sahip binlerce insana kendini ifade etme sürecinde ortaya çıkar. Herkesin kendine ait bir geçmişi ve bu tecrübeleriyle ilgili, kendine has bir dünya görüşü vardır. Birbirlerinden farklı bakış açıları da uzlaşmayı gerektirir.

İşte bu noktada, hayatın olağan akışı içinde başınıza gelen zor yaşantılara karşı vermiş olduğunuz tepkilerin anlaşılması, en büyük desteğinizdir. Oysa bu pek kolay sayılmaz. Farklı bakış açılarına sahip insanların, yaşadıklarınızın sebep olduğu duygusal baskı ve zihninizde oluşturduğu zorlayıcı düşünceleri anlaması kolay değildir. İçinden çıkamadığınız sorunlarınızı paylaştığınız insanlardan çok kez “boş yere canınızı sıktığınız” yönünde sözler duymuş olmalısınız. Oysa hiçbir şey boş yere olmaz.

Psikolojik sorunların bir etkiye tepki olduğunu kabul etmek gerekir. Yaşadıklarınız, savunma kapasitenizi aşarsa psikolojik zorlanmalar yaşar, kurtulamadığınız duygular yaşayabilir, istemediğiniz düşüncelere maruz kalabilir ve kendinizi korumak için normal olmayan davranışlar geliştirebilirsiniz.

Bugün Psikologlar Günü ve bu günün size hatırlatmak istediği şey, bu bilimin eğitimini almış profesyonellerin ilgi alanının insan doğası olduğudur. Psikolojik olarak sorunlar hisseden birey bir deli değil, başına gelenlerle elinden geldiğince mücadele etmeye çabalayan kimsedir. Davranışları bir etkiye gösterilen tepkiden ibarettir ve düzeltilmesi mümkündür.

10 Mayıs özel bir gün ve size vermek istediği bir mesajı var. Bugün psikolojik sorunlarınızın deli olduğunuzun işareti olmadığına güvenerek, onlarla daha sağlıklı bir şekilde baş etmek için, psikologların yardımını almanın en akıllıca seçenek olduğunu hatırlayın.

Saddak, psikolojik sorunların insan çeşitliliği kadar çeşitli ve olağan olduğunun bilincinde olan psikologlarıyla, kendinizi çıkmazda hissettiğiniz ve anlaşılmaya “ihtiyaç duyduğunuz an” yanınızda…

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

 

Paylaş:

Etiketler

psikologlar günümersin psikologpsikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme