Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır?

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır?

Kişiler, hayalini kurduğu fit bir görünüme ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için sürekli olarak diyet yaparlar. Çoğu kişi için güzel/yakışıklı olmak, zayıf olmak demek olsa da, bu durum oldukça yanlış ve altı boş olan bir iddiadır. Çünkü kişilerin fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilmesi için birçok faktör göz önünde alınarak hesaplanan ideal kilosuna sahip olması gerekmektedir. Toplumumuzda dayatılan güzellik algısı, birbirinden farklı diyet çeşidini de beraberinde getirmektedir. Herkesin biyolojik ve fizyolojik yapısı birbirinden farklı olduğu için sahip olması gereken ideal kilosu ve uygulaması gereken beslenme programı kişiye özgü olmalıdır. 

Sağlıklı yaşam kuralları nedir ?

Ömür boyunca ideal kiloda kalmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda uygulanan şok diyetler ya da sağlığı tehdit edici uygulamalar, son derece olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir. Beslenme danışmanları ve birçok doktor, kişilerin diyet yapmak yerine sağlıklı yaşam kurallarına uymasının çok daha olumlu sonuçlar getireceğini belirtmektedir. Peki, bu sağlıklı yaşam kuralları nedir? Bu sorunun yanıtı da, bazı genellemeleri barındırmasına karşın kişiye özel bir şekilde hazırlanmalıdır.

Diyet yapmadan kilo vermek, belki de hemen herkesin en büyük hayalidir. Birçok kişi için bu durum oldukça ütopik görünse de, aslında son derece mümkün. Diyet yapma düşüncesi, kişilerin psikolojik olarak kendilerini stres altında hissetmesine ve bundan dolayı da vücudunun kilo vermeye karşı bir koruma mekanizması geliştirmesine sebep olur. Verilmesi gereken kilo verildikten sonra, kişilerin eski beslenme düzenine ve yaşam tarzına dönmesi, yeniden kilo almasına sebep olur. Kısır bir döngü şeklinde devam eden bu durum, sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapma dengesi ile ortadan kaldırılabilir. Diyet yapmadan nasıl zayıflanır? Sorusunun yanıtı da budur.

 Diyet yapma psikolojisine girmeden kilo vermek için kişilerin kendilerine özgü bir beslenme programı olması önerilmektedir. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapılması da bu kapsamda oldukça önemlidir. Bütün bunların kişiye özgü olması gerekse de, sağlıklı beslenme konusunda kabul gören öneriler de söz konusudur.

Uzmanların bu konudaki önerileri ise şu şekildedir;

  1. Yoğun stres ve uykusuzluk, vücudun her daim alarm durumunda olmasına sebep olur. Sürekli alarm konumunda olan vücut ise daha çok besin tüketme eğiliminde olur. Yaşanan stresin minimum seviyeye indirilmesi ve bir uyku düzeninin muhakkak benimsenmesi, kilo verme sürecini oldukça etkilemektedir.
  2. 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde beslenmeye özen gösterin. Genellikle ara öğün tüketimi ihmal edilmektedir. Oysa ara öğünlerde tüketilen sağlıklı atıştırmalıklar, kişilerin ana öğünlerinde daha fazla yemek yemesini önler.
  3. Her gün 3 litre olacak şekilde su tüketilmelidir. Özellikle bel ve karın bölgesindeki yağların erimesi için sıvı tüketiminin düzenli olması gerekmektedir. Su içmenin yanı sıra taze sıkılmış meyve suları ve bitki çayları da oldukça etkilidir.
  4. Hiçbir besin tek başına mucizevi etkilere sahip olmasa da, yağ yakımını destekleyici ve metabolizmanın hızlanmasını sağlayan besinler vardır. Karbonhidrat tüketimi ihtiyaç duyulanın üzerinde olmaması gerekir. Kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için protein ağırlıklı beslenmeleri önerilir. Protein içerikli besinleri tüketmek, vücuttaki kas kütlesini arttırırken yağ hücrelerinin küçülmesine de olanak tanır.
  5. Şeker ve tuz tüketimi, günlük ihtiyaçtan daha fazla olmamalıdır.
  6. Alkollü ve asitli içecekler, kızartma, hamur işi ve bu gibi yüksek kalorili besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Bu gibi besinlerden yalnızca kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam için de uzak durulmalıdır.
  7. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, kişilerin kilo vermesine olanak tanımasının yanı sıra sağlık açısından da olmazsa olmazdır. Birçok hastalığın meydana gelmesini önlerken aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Günde en az 45 dakika olacak şekilde yürüyüş yapmak dahi kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi ve kilo verebilmesi açısından oldukça etkilidir. Kişilerin herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirmeden önce muhakkak doktoru ile görüşmesi gerekmektedir.

Saddak Beslenme Danışmanlığı, Diyetisyenlik Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

diyet yapmadan nasıl zayıflanırnasıl zayıflanırdiyetsiz zayıflamakDiyetisyenbeslenme danışmanlığı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme