Menopoz Döneminde Kilo Kontrolü

Menopoz Döneminde Kilo Kontrolü

Menopoz döneminin başlaması, kadınlarda birbirinden farklı değişikliği de beraberinde getirir. Vücudun hormon dengesinin değişmeye başlaması ile birlikte hem fiziksel hem de ruhsal anlamda değişimler meydana gelir. Bu döneme adım atan kadınlar, ilk olarak kilo alıp almayacağı konusunda büyük bir telaş yaşar. Çünkü hormonlarda meydana gelen bu gibi değişiklikler, kadınların kilo kontrolünü de direkt olarak etkiler.

Menepoz Döneminde Kilo Vermek Zorlaşıyor.               

           Kilo vermek, kişilerin yaşı ilerledikçe daha zor bir hal alır. Menopoz dönemine giren kadınların hem yaş hem de hormonlarındaki dengenin bozulması gibi faktörlerden dolayı kilosundaki dengeyi koruması da giderek zorlaşır. Menopoz dönemine girilmesi ile birlikte kadınların metabolizmaları da yavaşlar. Yalnızca metabolizmanın yavaşlaması ile değil kadınların menopoz döneminde yaşayabileceği depresyon, hormonal değişiklikler ve günlük hareketlerinin azalması da, kilo vermelerini engeller. Kadınlar için hayatlarının en önemli dönemlerinden biri olan menopoz dönemi, ancak bilinçli ve dikkatli bir yaşam tarzının benimsenmesi ile sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

                Menopoz döneminde, kadınların hormonlarında meydana gelen değişiklikler hipotroidi gibi rahatsızlıkları da meydana getirir. Bu gibi rahatsızlıkların meydana gelmesinin yanı sıra vücutta kortizol seviyesinin de artması, kilo verme üzerinde olumsuz etkilere sahip olmaktadır. Menopoz döneminde kilo alınılması beklenen bir sonuç olmasının yanı sıra, alınan bu kilolar genellikle kalça ve basen bölgesinden alınır. Bu dönemde kadınların dişilik hormonları azalır ve bu durum kilo kontrolünün yapılmasını ciddi ölçüde engellemektedir.

Düzenli Spor Yapın!

                Kadınların menopoz döneminde düzenli spor yapması ve sağlıklı beslenmesi, kilo alımını durdurur. İnsülin direncinin oluşması ve hormonların alt üst olması gibi nedenlerden dolayı, şekerli gıdalardan olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tatlı isteğinin doğal meyvelerden giderilmesi önerilmektedir. Bu döneme girilmesi ile birlikte oluşabilecek stresin en az seviyeye düşürülmesi gerekir. Bunun için stresle baş etme yöntemleri öğrenilmeli, gerekiyorsa bir psikologdan da destek alınmalıdır. Hamur işi, kızartma ya da bu gibi kilo alımına neden olacak besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Protein alımı arttırılmalı ve tercih edilecek et türleri ızgara ya da haşlama olacak şekilde tüketilmelidir.

                Düzenli bir şekilde spor yapmak, vücuttaki kas oranını arttıracağından dolayı özellikle de menopoz döneminde kadınlara önerilmektedir. Kişilerin yaş ve fizyolojik durumlarına göre kendilerine en uygun spor türünü yapmaları, hem kilo alımlarını durdururken hem de fizyolojik açıdan daha sağlıklı olmalarına da olanak tanır. Bütün bunların yanı sıra, belirli dönemlerde düzenli bir şekilde doktor kontörlünün yaptırılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle oldukça endişe verici bir dönem olan menopoz dönemi, son derece sağlıklı bir şekilde geçirilebilir.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

menepoz döneminde kilo kontrolümenepozda kilo vermemenepoz döneminde kilo almabeslenme danışmanlığı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme