Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

                Depresyon, kişilerin yaşadıkları stres, mutsuzluk ve kaygının bir tepki olarak dışa yansımasıdır. Hemen herkesin yaşayabileceği bir psikolojik durum olmasına karşın, depresyonun da farklı çeşitleri bulunmaktadır. Özellikle de değer verilen bir kişinin vefatı, boşanma, iş kaybı gibi etkenler kişilerin depresyona girme ihtimalini de olabildiğince arttırmaktadır. Bütün bunların yanı sıra son yıllarda yapılan birçok araştırmada, biyolojik faktörlerin de depresyonu etkilediği belirlenmiştir. Serotonin, dopamin ve bu gibi hormonlar, sinir hücreleri arasında gerçekleşen haberleşmeden sorumludur. Hücreler arasında yer alan ve iki sinir hücresinin bağlantı kurduğu sinaptik yarık denen bölgede birtakım bozulmalar meydana gelmektedir. Uzmanlar, bu bozulmaların depresyonun nedeni mi yoksa sonucu mu olduğunu ise henüz belirleyememiştir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

                Depresyonda olan kişilerin duygu ve düşünceleri de derinden etkilenmektedir. Depresyonun en net ve yaygın belirtilerinden biri, kişilerin hayattan artık zevk almamasıdır. Depresyonda olan kişiler, önceden yapılan aktivitelerin artık kendisine hiçbir keyif vermediğini ve hiçbir şeyin bir tadının olmadığını belirtmektedir. Kişiler kendilerini sürekli olarak bitkin ve yorgun hisseder. İşe ya da okula gitmek istemezler. Bütün bu keyifsizlik ve bitkinlik hali, kişilerdeki uyku bozukluklarını da beraberinde getirir. Kontrol altına alınmayan depresyon, kişileri ölüme sürükleyecek hareketleri yaptırabilir. Ölme isteğinin artması ve yaşamdan vazgeçme gibi düşünceler özellikle de depresyonda olan kişilerde giderek artmaktadır. Bu istekler karşısında yapılan tehlikeli hareketler de daha sık bir şekilde yapılmaya devam eder. Bu psikolojik etkilerin yanı sıra, depresyonda olan kişilerde birtakım fizyolojik değişiklikler de söz konusu olabilir. Geçmek bilmeyen baş ağrısı, mide ve kalp ağrıları, nefes darlığı ve bayılma atakları da sıklıkla görülebilir.

Bebeklerde Bile Görülebiliyor!

                Genellikle yetişkin kişilerde görüldüğü bilinmesine karşın, son yıllarda yapılan araştırmalarda bebeklerin dahi depresyona girebildiği gerçeği ortaya çıkmıştır. Günümüzde depresyon tedavisinde farklı teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Psikoterapi ve ilaç kullanımının yanı sıra aynı zamanda beyin uyarımı teknikleri de bu kapsamda oldukça etkilidir. Depresyon tedavisi, bir ya da iki seans ile düzelmesi beklenen bir durum değildir. Uzmanlar tarafından belirlenen tedavi süreci ve yöntemleri, kişilerin yaşadığı depresyonun çeşidine ve derecesine göre değişkenlik gösterebilir. İlk kez depresyonda olan kişilerin tedavi süreci aylarca sürebilirken, öncesinde birkaç defa daha depresyona giren kişilerin tedavileri yıllarca sürebilmektedir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme