Travma Sonrası Oluşan Bozukluklar

Travma Sonrası Oluşan Bozukluklar;

                Herkes, hayatının belirli bir döneminde travmatik bir olay ile karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan bu travmatik olaylar(sevilen bir kişinin vefatı, önemli bir hastalık, boşanma, doğal afetler ya da iş kaybı vb.) karşısında kişilerin verdikleri tepkiler ve bu durumun atlatılma süresi de değişkenlik gösterebilir. Birçok kişi yaşadığı travmatik olayları kendi başına atlatabilme gücüne sahip olurken, birçok kişi de muhakkak bir profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilir.

                Yaşanan travmanın ne denli büyük olduğu, travma sonrasında meydana gelecek psikolojik tahribat hakkında bilgi verebilir. Birçok kişi, yaşadığı travmatik bir olayın etkisini aylar hatta yıllar sonra bile yaşamaya devam edebilir. Bu süre zarfında herhangi bir şeye konsantre olmak, odaklanmak ve hayattan zevk almak giderek zorlaşır. Tüm bunlar, travma sonrası oluşan bozukları ifade etmektedir.

 Travma sonrasında yaşanan stres bozukluklarının en belirgin üç belirtisi şu şekildedir;

  1. Yaşanan travma sanki hala devam ediyormuş gibi görüntüler görme, yaşanan olayı hatırlatacak bir unsur olmamasına rağmen sürekle akla gelmesi ve olayın hatırlanması esnasında oluşan terleme ve çarpıntı gibi bedensel tepkiler
  2. Travmayı hatırlatan olay, kişi ya da mekânlardan sürekli olarak uzak durmaya çalışmak
  3. Uyku ve konsantrasyon problemleri yaşarken aynı zamanda en ufak bir sese dahi irkilmek

Bu gibi belirtilerin çok uzun süre devam etmesi, kişilerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Birçok kişi yaşadığı kötü bir olayın etkisinden arkadaşları, ailesi ve çevresinin verdiği destek ile çok daha rahat ve kısa bir sürede kurtulabilir. Kişilerin bu durumdan uzun bir süre kurtulamaması durumunda bir psikolog ile iletişime geçmesi oldukça mühim bir konudur.

Terapi Gerekebilir!

 Belirtilerin birkaç haftayı geçkin bir süredir devam etmesi ve zamanla azalması beklenirken aksine giderek artmaya devam ediyorsa, kişinin mutlaka terapi görmesi önerilir. Uzman kişiler tarafından uygulanan tedavilerde konuşma terapisinin yanı sıra birtakım ilaçlardan da destek alınabilir. Hayatı çok etkilenmeyen fakat bu durumu atlatamayan kişilere genellikle konuşma terapisi uygulansa da, hayatı ciddi ölçüde etkilenen ve bu durumun hayat kalitesini etkilediği düşünülen kişilerde ise daha çok ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bütün bu uygulamalar, muhakkak doktor kontrolünde olmalıdır. Kullanılan ilaçlar, doktora danışılmadan kesinlikle bırakılmamalıdır.

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Travma Sonrası Oluşan Bozukluklartravma sonrasında yaşanan stres bozukluklarıtravma sonrası stres

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme