Emzirme Döneminde Beslenme

       Emzirme döneminde beslenme; Çocuğunu sağlıklı bir şekilde kucağına alan annelerin tek isteği hiç şüphesiz ki bebeklerini emzirebilmektedir. Dünya sağlık örgütü ve hemen her uzman tarafından da, bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Bu sebeple de annelerin emzirme döneminde anne sütünü arttırmaya yardımcı olacak besinleri tüketmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir.

      Anne sütünün fazla olması kadar aynı zamanda sütün kalitesi de bir o kadar önemlidir. Anne sütünün miktar ve kalitesini arttırmak için ise her besin grubunun dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde hazırlanan beslenme programlarının da kişiye özgün olması, emzirme döneminde beslenme kapsamında oldukça önemlidir. Hayatın her döneminde uzak durulması gereken salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş gıdalardan da özellikle emzirme döneminde daha çok uzak durulmalıdır. Yine bu dönemde hazır meyve suları kullanmak yerine taze meyveleri sıkarak doğal bir meyve suyu hazırlamak çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

     Emzirme dönemi boyunca annelerin günlük su tüketimine de dikkat etmesi gerekmektedir. Günde en az 2 litre olacak şekilde su tüketmelerinin yanı sıra başka kaynaklar ile de bu sıvı alımı desteklenmelidir. Zengin yağlardan olan fındık, fıstık, badem ve ceviz gibi besinler de yine emzirme döneminde anne sütünü arttırıcı besinler arasında yer almaktadır. Bu gibi bilgiler genel bilgiler olmakta olup, hemen herkese aynı etkiyi yaratır düşüncesine kapılmak oldukça yanlıştır. SADDAK beslenme danışmanlığı birimi olarak, emzirme döneminde olan anne adaylarının metabolik ve biyolojik durumlarına göre bir beslenme programı hazırlamaktayız. Emzirme döneminde beslenme konusunda yardıma ihtiyaç duyan annelere destek olmaya devam ederken, bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yapmaya da devam etmekteyiz.

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Emzirme Döneminde Beslenmeemzirme döneminde anne sütü

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme