Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Eğitimi

         Kişiler, günlük hayatlarında çok sayıda problem ile karşı karşıya kalmakta ve bu problemlere karşı bir çözüm bulma arayışı içerisine girmektedir. Çözüme ulaşmayan her bir sorun zaman içerisinde çok daha farklı sorunları beraberinde getirir. Çözüm bulma yeteneğine sahip olmak, kişilerin karşılaştığı zorluklarla baş edebilmesini ve farklı problemlere karşı strateji oluşturabilmesini de sağlar.

        Kısa süreli çözüm odaklı terapi, sorunları uzun uzadıya konuşmaktansa hem şimdiki zaman hem de gelecek ile ilgili çözümlerin üretilmesini sağlar. Bu terapi çeşidinde sorunun kaynağı kişi değil, kişinin yaşadığı sorunun güçlüğüdür. Kısa süre içerisinde kişinin bakış açısını değiştirmesi amaçlanır. Kişinin güçlü yönlerinin ön plana çıkması sağlanır. Şu zamana kadar yapılmayan ya da başarılı olunmayan durumlar ile değil, geçmişteki başarılar ile ilgilenilir.

       Kısa süreli çözüm odaklı terapi kapsamında kullanılan birtakım teknikler vardır. Değişim konuşması, bu kapsamda kullanılan en etkili tekniklerden biridir. Birçok terapist, insan hayatının sürekli bir değişim etkisinde olduğunu düşünür. Danışanın gelecekte nasıl bir hayat sürmesi gerektiğine karar verilir ve büyük bir iş birliği ile birlikte bu amaca doğru yol alınır. Yaratıcı soru sorma teknikleri ve mucize soru sorma teknikleri gibi farklı teknikler de, yine kısa süreli çözüm odaklı yaklaşımın kilit teknikleri arasında yer almaktadır.

Kısa süreli çözüm odaklı terapi eğitim içeriği;

  1. Çözüm odaklı yaklaşımın ilkeleri
  2. Çözüm odaklı yaklaşımda farklı soru örnekleri
  3. İlişki kurmak, sorunun dinlenmesi, istisnai durumları belirlenmesi, derecelendirerek çözüm üretilmesi, yeniden çerçeveleme ve amacın belirlenmesi
  4. Kısa süreli yaklaşım, bireysel ve küçük grup uygulamaları
  5. Aileler, çocuklar ve ergenler ile birlikte çözüm odaklı yaklaşım
  6. Kısa süreli çözüm odaklı danışmanlık ile ilgili olan deneyimlerin paylaşılması
  7. Çözüm odaklı danışmanlıkta zorlanılan unsurlar
  8. Olay analizleri

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

kısa süreli çözüm odaklı terapi eğitimikısa süreli çözüm odaklı eğitimKısa süreli çözüm odaklı danışmanlıksaddak eğitim

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme