Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi (1.Modül) Programı

Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Eğitimi (1.Modül) Programı

       Değişen dünya koşulları, birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Kişiler, yaşadıkları sorunlar karşısında bazen profesyonel destek alma ihtiyacına girebilir. Bilişsel davranışçı terapi de, son yıllarda birçok terapist tarafından uygulanan bir terapi çeşididir. Özellikle Avrupa ülkelerinde son 15-20 yıldır büyük bir sıklıkla kullanılmaya devam edilmektedir. İlaç kullanmaya gerek kalmadan birçok psikolojik rahatsızlığın bu terapi yöntemi ile tedavi edilebilmesi, tercih edilmesinde son derece etkilidir.

      Bilişsel davranışçı terapi kapsamında, danışanın kendisine ve yaşadığı soruna yönelik olarak farklı formulasyon yöntemleri geliştirilir. Danışanın bu problemi anlaması ve problemin ne ile beslendiğini tespit edebilmesi bilişsel davranışçı yaklaşım ile mümkün olmaktadır. Bu sebeple de oluşturulan formulasyon, danışanın terapiye verdiği yanıt ile sürekli olarak güncellenebilir. Son derece etkili ve yaygın bir terapi yöntemi olan bilişsel davranışçı terapi, profesyoneller tarafından kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda bir eğitim sürecidir.

Bilişsel davranışçı terapi temel eğitimi programının 1. Modülü kapsamında şu eğitimler verilecektir;

  1. Davranışçı ve bilişsel kuram
  2. Beck Modeli
  3. Bilişsel terapi kapsamında değerlendirme ve örnek görüşme
  4. Psikoterapinin temel ilkeleri ve görüşme becerileri
  5. Kavramlaştırma ve formüle etme
  6. Seans yapısı ve yapılandırma
  7. Sokratik sorgulama
  8. Otomatik düşüncelerin belirlenmesi ve incelenmesi
  9. Temel inançlar ile ara inançların belirlenmesi, değiştirilmesi
  10. Örnek görüşme ve öğrenilen tekniklerin uygulanması

 

Saddak / Mersin

 

 

Paylaş:

Etiketler

Bilişsel davranışçı terapiBilişsel davranışçı terapi temel eğitimi programımersin bilişsel davranışçı eğitimi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme