Klinik Görüşme Becerileri Eğitimi

Klinik Görüşme Becerileri Eğitimi;

      Psikolojik danışmanlık, günümüzde her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı bu hizmetlerden faydalanmak isteyen kişiler için terapistleri ile yapacakları ilk görüşme bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır.  Terapist ile danışan arasında gerçekleşen bu görüşme, bir amaca yönelik olarak hazırlanmaktadır. Klinik görüşme, danışanın yaşadığı psikolojik problemin ortadan kaldırılması ve bireyin kişisel farkındalığını kazandırması amacı ile gerçekleştirilir. Bu sebeple de görüşmenin seyri, terapistin bilgisi ve deneyimi ile orantılı olarak değişebilir.

Klinik görüşme becerileri eğitimi, ruh sağlığı alanında çalışan ya da bu alanda çalışmaya aday olan kişiler için hazırlanan bir eğitim programıdır. Hazırlanan eğitimin içeriği ise şu şekildedir;

 1. Görüşme nedir ve görüşme odasının özellikleri
 2. İlk görüşme nasıl olmalı ve basamakları nelerdir?
 3. İlk görüşmenin önemi ve ilk görüşme sonrası nasıl rapor hazırlanır?
 4. Anamnez yöntemi ve Anamnez örnekleri
 5. İzleme, dinleme ve terapi hedefini belirleme
 6. Mesleki etik kurallar ve sınırları
 7. Soru ve eylem becerileri
 8. Olay çalışmaları
 9. Terapötik ittifak anlamı ve uygulanması
 10. Terapi yetenekleri ve tekniklerinin etkin kullanımı
 11. Görüşmeyi sonlandırma teknikleri

Eğitimin içeriğini oluşturan bu aşamalar, katılımcılara teorik ve pratik uygulamalar ile aktarılır. Eğitim boyunca kullanılacak olan içerikler, kitapçık haline getirilip katılımcılara dağıtılacaktır. Bu eğitim ile birlikte, terapistlerin danışanları ile çok daha etkili ve sağlıklı bir iletişim kurabilme yetisine sahip olması amaçlanmaktadır.

 

Saddak / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Klinik Görüşme Becerileri Eğitimiklinik görüşme eğitimi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme