Öfke Kontrol Problemi ve Nedenleri

       Kişilerin içerisinde bulundukları ortam ya da olaydan hoşnut olmaması durumunda verdikleri tepki, öfke olarak nitelendirilir. Gün içerisinde kişilerin sinirini bozan çok sayıda olay meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda uygun tepki verilmesi, öfkenin sağlıklı bir tepki olduğunu gösterebilir. Kişiler, can sıkıcı ve hoşnut olunmayan durumlar karşısında ya bağırarak kendisini ifade etmeyi ya da karşısındaki kişi ile kavga etmeyi tercih edebilir. Bu gibi tepkilerin abartılı bir boyuta gelmesi ya da kontrol edilmemesi gibi durumlarda ise kişiler hem kendilerine hem de çevrelerine zarar vermeye başlayabilir. Öfkenin normalin üstünde bir tepki ile dışavurumu ya da aksine kişilerin içine atması gibi durumlar, birçok olumsuz sonucu beraberinde getirebilir.

Öfkesini her daim içinde tutan kişiler için de bu durum geçerlidir. Vücut içerisine giren stres, bir şekilde vücut dışına çıkmak ister. Kişiler, uzun bir süre her türlü durumu içine attığı zaman, vücudundaki stresin çıkışı oldukça şiddetli olabilir. Tam bu noktada, öfke kontrol problemi ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda kişilerin stresli bir yaşam sürmeye başlaması, öfke kontrolü konusunda yaşadığı sorunlar da beraberinde gelmektedir.

Öfke kontrol sorunun sebepleri ise genel olarak şöyledir;

  1. Genellikle çocukluk döneminde başlayan öfke kontrol problemi beynin ön bölgesi tarafından kontrol edilir. Kötü bir çocukluk dönemi geçiren bireylerde, öfke kontrol problemi çok daha sık bir şekilde görülmektedir.
  2. Kişilerde mutluluk hormonu adı verilen serotonin hormonunun çalışmasında bir sıkıntı olması, öfke kontrol probleminin meydana gelmesine sebep olabilir.
  3. Epilepsi ve bu gibi beyin hastalıkları, kişilerin öfke kontrol problemi yaşamasına neden olabilir.
  4. Geçmiş dönemlerde yaşanan travmatik olaylar

Öfke kontrol problemi, kişilerde yalnızca psikolojik değil aynı zamanda birçok biyolojik sonucu da beraberinde getirir.

Tedavi edilmeyen ve kişiler tarafından önemsenmeyen bu sorunun sebep olduğu hastalıklar ise şu şekildedir;

  1. Kişilerin öfke kontrol problemi yaşaması, vücudun daha çok stres altında olmasına sebep olmaktadır. Yoğun stres ve öfke hali ise kişilerde kalp hastalıklarını beraberinde getirir.
  2. Öfke, kişilerde damar setliğine yol açarak hipertansiyon hastalığına da sebep olabilir.
  3. Vücut içerisinde biriken stres ve öfke, kişilerin metabolizmalarını bozarak aynı zamanda şekeri de yükseltir.
  4. Kişilerin genetik haritalarında bulunan hastalıkların gün yüzüne çıkmasına sebep olabilir. Stres ve öfke kontrol problemi, birçok kronik hastalığın görülmesine sebep olabilir.

Öfke kontrol probleminin tedavisinde genellikle psikoterapi yöntemleri kullanılır. Kişilerin öfkelerini kontrol altına alması amaçlanırken bu esnada kişilerin sinirlenmelerine yol açacak olan her türlü durum da kontrol altına alınır. Bütün bunların yetersiz kalması halinde, yine uzman kontrolünde ilaç tedavisine de başlanabilir.

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

 

Paylaş:

Etiketler

Öfke Kontrol Problemistres ve öfkeöfke tedavisipsikoterapi yöntemleriöfke sorunu

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme