Dürtü Kontrol Bozuklukları

                Kişileri bir harekete doğru yönelten güce, dürtü adı verilir. Yemek yeme, uyuma ve cinsellik gibi yaşamın sürdürülmesini sağlayan ihtiyaçlar da, en temel dürtüler arasında yer almaktadır.  Kişiler bu dürtülerine yanıt bulamadığı zaman kendisini son derece gergin ve mutsuz hissederler. Dürtülerin yerine getirilmesi, kişilere büyük bir haz verir. Bu da kişilerin hayatlarını daha mutlu bir şekilde geçirmelerini sağlar.

                Kişilerin her zaman dürtülerine olumlu yanıt vermesi mümkün değildir. İstek ve arzuların ertelenmesi, kendisin kontrol etmek zorunda kalması ve buna bağlı oluşan stresle başa çıkabilmesi kişilerin güçlü bir birey olmasını sağlar. Dayanma gücünün ve sabrın tükenmesi ile birlikte kişilerde dürtü kontrol bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkar. Dürtü kontrol bozukluğu kısaca içinden geldiği gibi davranma ve kural tanımama olarak da tanımlanabilir. Bu psikolojik sorun ile karşı karşıya kalan kişiler, kendilerine ya da çevrelerine zarar verme eğilimindedir.

                Son yıllarda gençlerin bilgisayar, tablet ya da telefonlarına olan aşırı bağımlı halleri ileriki dönemlerde dürtü kontrol bozukluğuna sebep olabilir. Bağımlı oldukları bu cihazların ellerinden alınması ya da kullanmalarına sınır koyulması gibi engeller sonrasında kendilerine ya da çevresindeki kişilere zarar vermelerini de beraberinde getirir. Bütün bunların yanı sıra yangın çıkarma, saç koparma, herhangi bir şeyi çalma isteği, cinsel dürtü bozukluğu ve öfke patlamaları dürtü kontrol bozukluğunun çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu psikolojik rahatsızlık, hemen her yaşta görülse de, gençlerde çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Bunun nedeni ise, sorumluluk duygusu aşılamadan ve sınırları öğretilmeden yetiştirilmeleridir.

                Dürtü kontrol bozukluğu hastalığının tedavisinde tek bir yöntem kullanılmamaktadır. En doğru ve etkili tedavinin uygulanabilmesi için öncelikle kişilerde bu hastalığın hangi çeşidinin olduğu tespit edilmelidir. Temel olarak psikoterapi yöntemleri uygulansa da, dürtü kontrol bozukluğunun bazı çeşitlerinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi edilebilir bir durum olmasının yanı sıra, kişilerin kendilerini eğitmeleri de bu kapsamda son derece önemlidir. Kişilerin kendilerine “hayır” demeyi öğrenmeleri ve dürtülerini kontrol altına almayı öğrenmeleri, dürtü kontrol bozukluğu gibi psikolojik problemlerin üstesinden gelmelerini kolaylaştırmaktadır.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Dürtü Kontrol Bozukluklarıkontrol bozukluğu

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme