Danışmanlık Nedir? Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

Danışmanlık Hizmeti Nedir?

Danışmanlık, alanında uzman olan kişiler tarafından ihtiyaç duyan kişilere bilgi ve deneyimlerin aktarılmasıdır. Birbirinden farklı alanda danışmanlık hizmeti verilebilir. Son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada büyük bir ivme gösteren danışmanlık hizmetleri, kişilerin sosyal ve iş hayatlarında en büyük ihtiyaçlarından biri haline gelmektedir.

Danışmanlık hizmeti veren kişilerin, bu hizmete ihtiyaç duyan kişi ya da kurumlardan daha farklı ve yenilikçi düşüncelere sahip olması beklenir. Danışmanlar, kişilerin potansiyellerini ortaya çıkarma konusunda rehberlik ederler. Herhangi bir konuda meydana gelen olayların ya da kişinin kendisinden kaynaklanan problemlerin çözümü konusunda danışmanlardan destek alınabilir. Her geçen gün daha da fazla sayıda kişi tarafından tercih edilmeye devam edilen danışmanlık hizmetleri, verdikleri hizmet alanını da sürekli olarak yenilemeye devam etmektedir. Danışmanlık hizmeti denildiğinde akıllara gelen en genel hizmetler ise şu şekildedir;

  1. Bireysel Danışmanlık: kişinin karşılaştığı problemlerin (depresyon, travma, yeme bozukluğu, boşanma, ölüm, doğal afet vb. ) meydana getirdiği etkilerin derinleşmesini önlerken aynı zamanda kişilerin hayata bakış açılarını ve problemlere karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiğini de öğretmeyi amaçlamaktadır.
  2. Aile Danışmanlığı: ailedeki bireyler arasındaki huzursuzluk, çatışma ve uyumsuzluk gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Aile içerisindeki sağlıklı iletişimin sağlanabilmesi ve bireylere aile olma sorumluluğunun nasıl olması gerektiğini de anlatır.
  3. Çocuk ve Ergen Danışmanlığı: çocukluk ve ergenlik döneminde olan bireylerde meydana gelen psikolojik değişiklikler ve bu değişiklikler sonucunda ortaya çıkabilecek olan uyum problemlerinin en az seviyeye indirilmesini sağlar.
  4. Beslenme Danışmanlığı: kilo alma ya da kilo verme konusunda problem yaşayan bireylerin, ideal kilolarına ulaşabilmeleri ve bu süreç boyunca sağlıklı yaşam kurallarını hayatlarına entegre edebilmeleri sağlanır.
  5. Kurumsal Danışmanlık: kurumların yönetim ve işletme sorunlarının kaynaklarını tespit edilerek çözüme kavuşturulması sağlanır. Aynı zamanda kurum içerisinde çalışan kişilere verilen mental destek ile birlikte kişilerin çok daha verimli ve istekli bir şekilde çalışması da sağlanabilir.

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

danışmanlık nedirdanışmanlık hizmetleridanışmanlık hizmet alanlarımersin danışmanlık firması

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme