Gebelik Döneminde Beslenme

                Gebelik dönemi, hemen her kadın için son derece heyecan verici ve bir o kadar da stres dolu bir dönem olmaktadır. Bu dönem içerisinde kadınların, hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerinin sağlıklarını kontrol altında tutmaları ve bunun için de ayrıca bir özen göstermeleri gerekmektedir. Sağlıklı bir gebelik geçirmenin altın kurallarından birisi de hiç şüphesiz ki gebelik döneminde beslenme konusu olmaktadır.

                Kadınların hamile kaldıklarını öğrendikleri ilk andan itibaren sürekli olarak bir araştırma içerisine girmeleri olağandır. Özellikle de ilk gebeliğini yaşayan anne adayları, bu kapsamda tatlı bir telaş içerisine de girmektedir. Bebeğin beslenmesi, anne rahmine düştüğü andan doğuma kadar olan süreç boyunca annesi tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple de anne adaylarının bu süreçte tükettiği her besine olabildiğince dikkat etmesi önerilmektedir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi birbirinden farklı faktörlere bağlıdır. Genetik durumlar ve yaş gibi faktörler kontrol altına alınmasa da, anne adaylarının beslenmesi kontrol altına alınabilir. Bu nedenle gebelik döneminde alkol, sigara, gazlı içecek ve aşırı yağlı besinlerin tüketilmesinden kaçınılabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, mevsiminde meyveler ve protein ağırlıklı bir beslenme önerilse de, her hamile kadının kendine özel olarak hazırlanmış bir beslenme programına sahip olması önerilmektedir.

                Gebelik dönemi boyunca genellikle folik asit ve demir eksikliği görülebilmektedir. Bu gibi eksiklikleri görebilmek için ise anne adaylarının düzenli olarak kan testi yaptırmaları ve sürekli olarak aynı doktora gitmeleri önerilmektedir. SADDAK beslenme danışmanlığı olarak, biz de bebeğini kucağına almaya hazırlayan anne adaylarının her zaman yanında olmaya devam ediyoruz. Gerekli testlerin sonucuna göre anne adaylarına özel olarak hazırladığımız beslenme programı sayesinde, anne adaylarının gebelik dönemlerinin en sağlıklı şekilde geçmesine yardımcı olmaya devam ediyoruz. 

Paylaş:

Etiketler

gebelik döneminde beslenmegebelikte beslenmehamilelikte beslenme

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme