Sosyalleşme Sorunu Nasıl Oluşur?

Sosyalleşme Sorunu Nasıl Oluşur;

         Sosyalleşme sorunu olan kişiler, farklı bir ortama girdiklerinde kendilerini kaygılı, endişeli ve sıkıntılı hissedebilirler. Bu problem ile karşı karşıya kalan kişiler, çevresinde olan kişiler ile iletişime geçme konusunda da birtakım problemler yaşayabilir. Sosyalleşme sorunları, son yıllarda daha çok çocuklarda görülmeye başlamıştır. Bunun en büyük nedeni ise; çocukların artık akranları ile oynamak yerine elektronik oyunları tercih etmesidir.

          Aile, en önemli sosyalleşme araçlarından birisidir. Aile içerisinde çok fazla iletişimin olmadığı bir ortamda büyüyen çocukların birçoğunda sosyalleşme sorunları görülür. Çocukların sosyalleşebilmesi için aileleri tarafından teşvik edilmesi oldukça önemlidir. Bilgisayar ve online oyunlara olan ilginin azaltılması, çocuğun yakın çevresi ile vakit geçirmesinin sağlanması ve bu gibi teşvikler ile çocukların sosyal bir birey olarak yetişmesi sağlanabilir.  

           Yetişkinlerde de görülen sosyalleşme sorunları, çok daha farklı problemleri de beraberinde getirmektedir. Sosyalleşebilmek için en önemli adım hiç şüphesiz ki kişilerin kendisine güvenmesidir. Başarısızlık korkusunu da beraberinde getiren özgüven eksikliği, kişilerin sosyalleşme konusunda geri adım atmasına sebep olabilir. Sosyalleşme, kişilerin psikolojik olarak kendilerini çok daha iyi hissetmelerine olanak tanır. Kişilerin içine kapanık olması ve sosyalleşme sorunları yaşaması, depresyona girme ihtimalini de arttırır.

           Yaşlılık döneminde görülen sosyalleşme sorunu ise daha çok kişinin emeklilik döneminde meydana gelmektedir. Uzun yıllar süren çalışma hayatının noktalanmasının ardından kişiler büyük bir boşluğa düşerler. Meslek hayatından uzaklaşmanın yanı sıra sosyal çevresinden de uzaklaşan kişilerde zaman içerisinde sosyalleşme sorunları da meydana gelir. Bu konuda özellikle yaşlılar için hazırlanmış olan sosyalleşme topluluklarına katılmak etkili olabilir. Bütün bunların yanı sıra, her yaş grubundan kişiye yönelik olan psikolojik danışmanlık hizmetleri de söz konusudur.  Öncelikle bu durumun ortaya çıkmasına sebep olan faktörler belirlenir ve eğer mümkünse bu faktörler ortadan kaldırılır. Sosyalleşme sorunları, profesyonel bir destek sayesinde çok daha sağlıklı bir şekilde ortadan kalkabilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Sosyalleşme sorunusosyalleşme sorunlarısosyalleşme problemleriSosyalleşme Sorunu Nasıl Oluşur

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme