Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (Hiperaktiflik)

               Kişilerin sevmedikleri bir konuya odaklanamaması ya da aksine çok sevdikleri bir konuya olması gerekenden çok daha fazla odaklanması, dikkat eksikliğini meydana getirir. Genellikle çocuklarda görülen bir problem olmasına karşın, dikkat eksikliği ve hiperaktivite yetişkin bireylerde de görülebilir. Dikkat eksikliği problemi ile karşı karşıya olan çocuklar, zaman planlaması konusunda eksiklikler yaşarlar. Genellikle çocukların beyninin yanlış yönlendirilmesi ve hatalı davranışları beynine entegre etmesi sonucunda meydana gelir.

                Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, çocukların akranlarına nazaran daha hareketli olmasına neden olur. El ve ayakları sürekli olarak hareket halindedir ve bu durum çevreleri tarafından direkt olarak fark edilmesini sağlar. Herhangi bir konuya odaklanamamaları nedeniyle çevresinde var olan her türlü farklılığı anında fark ederler. Özellikle de öğrenciler, öğretmenlerini dinlerken aynı zamanda bahçede oynayanları da izleyebilir. Hal ve davranışlarını kontrol edemedikleri için organize olma ve planlı çalışma konularında başarılı olamazlar. Olayların sonunu düşünmeden hareket ettikleri için tehlikeyi önceden fark edebilme yetileri bulunmamaktadır.

Dikkat eksikliğinin belirtileri ise en genel ifade ile şu şekildedir;

  1. Dışarıdan gelen herhangi bir sesten etkilenerek meşgul olduğu işi bırakmak
  2. Dalgınlıktan kaynaklanan sakarlıklar
  3. Konsantrasyon gerektiren işlere odaklanamama
  4. Diyalog halinde olan kişinin söylediklerini dinleyememe başka düşüncelere dalma
  5. Unutkanlık ve sorumlulukların sürekli olarak ertelenmesi

                Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin üç farklı tipi bulunmaktadır. Dikkat eksikliğinin, aşırı hareketliliğin ya da dürtüselliğin ön planda olması, tanı konması sırasında uzman kişilere oldukça yardımcı olmaktadır. Bu gibi bir durumun varlığından söz edilebilmesi için birtakım faktörlerin göz önünde tutulması gerekmektedir. Bu tanının koyulabilmesi için, çocukların 7 yaşına gelmeden okula başlaması, okul ya da ev gibi farklı 2 ortamda bulunması ve çocuğun günlük yaşantısını süreklilik göstererek etkiliyor olması gerekir.

                Dikkat eksikliği ve hiperaktivite, %80-90 ihtimalle tedavi altına alınabilir bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisinin yanı sıra bireysel danışmanlık, anne ve baba eğitimi, aile ya da grup eğitimleri bu kapsamda oldukça etkili olmaktadır. İlaç tedavisi, bu rahatsızlığın giderilmesi kapsamında son derece etkilidir. Psikoterapistler tarafından verilen bu ilaçlar, diğer eğitimler ve danışmanlık hizmetleri ile desteklenmektedir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

dikkat eksikliğihiperaktiflik sorunuhiperaktiflik nasıl anlaşılırhiperaktivite belirtileridikkat eksikliği ve hiperaktivitedikkat eksikliği problemi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme