Sosyal Beceri Nedir? Sosyal Beceri Eksikliği ve Nedenleri...

   Sosyal beceri, kişilerin çevresi ile doğru ve etkili bir şekilde iletişim kurabilme yeteneğine denir. Sosyal hayatında başarılı olamayan kişiler, hayatlarının diğer alanlarında da son derece büyük problemler yaşayabilmektedir. Sosyal hayatın yolunda olması, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal hayatında sorun yaşayan kişilerde genellikle sosyal beceri eksikliği ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde yaşanan iletişim problemleri, bireylerin yaşamının sonraki evrelerinde sosyal beceri eksikliği ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Çevredeki kişiler tarafından beğenilen davranışları da simgeleyen sosyal beceri, kişilerin iletişimlerini ve etkileşimlerini sürdürmeye yöneliktir. Toplum içerisinde kişinin bir başkasına kendisini tanıtması, selamlaması, randevu oluşturması, herhangi bir rahatsızlığını dile getirmesi ya da bir şey istemesi de yine sosyal beceri nitelikleri arasında yer almaktadır.

    Bilişsel yaklaşım esasına göre sosyal beceri eksikliği, sosyal ortamında ne konuşacağını veya nasıl davranacağını bilememekten kaynaklanmaktadır. Psikoterapistler tarafından hazırlanan programlarda, genellikle bireylerin özgüvenlerini arttırmak asıl amaç olmaktadır. Davranışsal yaklaşım esası ise, kişilerin sosyal beceri eksikliğinin davranış yoksunluğundan ya da olması gereken davranışların öğretilmemiş olmasından kaynaklandığını ifade etmektedir. Davranışsal yaklaşım kapsamında hazırlanan programlarda ise genellikle kişinin çevresini izlemesi önerilmektedir.

Sosyal Beceri Nasıl Tespit Edilir?

   Bireylerin sosyal becerilerini tespit edebilmek amacı ile psikoterapistler tarafından çeşitli kişilik envanterleri uygulanabilir. Sosyal çevresi ile iletişim kurmakta sıkıntı yaşayan kişiler, bu durumu kontrol altına almadığı takdirde zaman içerisinde birtakım psikolojik problem ile de karşı karşıya kalabilir. Depresyona girme eğilimi ve asosyal olma durumları, sosyal beceri eksikliğinin en çok tetiklediği problemlerden biridir. Özellikle de çocuklarda sosyal beceri eksikliğinin giderilmemesi durumunda sosyal fobi ya da sosyal anksiyete gibi problemler de meydana gelebilmektedir. Kişiler hangi yaşta olursa olsun kendisinde, çocuğunda ya da çevresinden herhangi birinde sosyal beceri konusunda bir eksiklik gözlemlemesi durumunda muhakkak bir psikoterapist ile irtibata geçmesi önerilmektedir.

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Beslenme Danışmanlığı / Mersin              

Paylaş:

Etiketler

sosyal becerisosyal hayatta başarısosyal hayatta sorunsosyal beceritespitisosyal beceri eksikliği

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme