Duygudurum Bozuklukları ve Tedavisi

    Duygudurum bozukluğu, kişilerin hiçbir sebep yokken bir anda duygularında ani değişiklikleri ifade eder. Aniden çok mutlu ve enerjik olmanın yanı sıra, çok mutluyken bir anda depresif bir ruh haline bürünmek de, yine duygudurum bozukluğu ile açıklanabilir. Duygudurum bozukluğu, birçok psikolojik rahatsızlık ile karıştırılmaktadır. Özellikle de depresyon ve anksiyete ile karıştırılan duygudurum bozukluğu, muhakkak kontrol altına alınması gereken bir rahatsızlıktır. Halk arasında çok fazla önemsenmemesine karşın, son yıllarda duygudurum bozukluğu sebebi ile psikolojik destek almak isteyen kişi sayısında bir artık söz konusudur.

    Kişilerin ruh halinin değişken olması olağandır. Fakat bu değişkenliğin ortada herhangi bir neden yokken ve oldukça zıt bir şekilde olması, bir problemin var olduğunun sinyallerini verir. Duygudurum bozuklukları, kişilerin bir travma yaşaması sonrasında ortaya çıkabilir. Özellikle de sevilen birinin ölümü,  geçirilen kazalar ya da cinsel istismar gibi travmatik olaylar, kişilerin duygudurum bozukluğu ile karşı karşıya kalmasına zemin hazırlayabilir. Bütün bunların yanı sıra aynı zamanda biyolojik olarak yaşanan rahatsızlıklar, bu rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ya da kalıtımsal nedenler de duygudurum bozukluğu sebepleri arasında yer alabilir.

 Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Duygudurum bozukluğu, zaman içerisinde kişilerin hayat kalitelerini de oldukça düşürür. Her yaşta görülse de 18-19 yaşlar ve 20’li yaşların başlarında çok daha yaygın bir şekilde görülmektedir. Her 100 kişiden 1’inde görülme ihtimali olan bu durumun muhakkak bir uzman tarafından kontrol altına alınması gerekmektedir. Duygudurum bozukluğu, kontrol altına alınmadığı takdirde 6 ay ile 1 yıla kadar sürebilen bir durumdur. İlaç tedavisi, bu gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Bu hastalığın tekrar edip etmeyeceğini söyleyebilmek için ilk 3 ay son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Tekrar edebilen bir psikolojik problem olmasına karşın ilaç tedavisi ile bu tekrarlama sayıları da azaltılabilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

duygu durum bozukluğuduygu durum bozukluklarıduygu durum bozukluğu tedavisi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme