Sınav ve Performans Kaygısı

    Sınavlar, çocukların sorumlu olduğu alandaki başarısını ölçmek için kullanılan bir araçtır. Farklı sınav türleri olmasına karşın, çocukların alacağı puanlar neticesinde bir değerlendirme yapılır. Çocukların sürekli olarak sınavlara tabii tutulması, başarısız olma kaygısını da beraberinde getirmektedir. Sürekli bir rekabet ortamında olan çocuklar, diğer rakiplerinden daha iyi olabilmek için çalışsa da, sonucunda emeklerini alamamaktan ve sınavlarda başarısız olmaktan epeyce korkmaktadır. Bu durum ilerleyen dönemlerde çok daha ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir.

    Sınavda başarısız olma korkusu hafif bir şekilde olursa, bu korku çocuklara başarı olarak geri dönecektir. Çünkü hafif şiddette olan korku, beynin daha aktif bir şekilde çalışmasına ve dolayısıyla daha çabuk öğrenme kabiliyetine sebep olur. Fakat bu korkunun giderek artması, çocuklarda performans anksiyetesini meydana getirir. Performans aksiyetesi, çocukların var olan potansiyellerinden çok daha düşük bir başarı göstermelerine neden olur. Özellikle de üniversite sınavlarına hazırlanan bireylerde sınav ve performans kaygısı çok daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.

Sınav ve Performans Kaygısı Fiziksel Olarak da Birçok Soruna Yol Açabilir!

    Sınav ve performans kaygısı, yalnızca psikolojik olarak değil aynı zamanda fiziksel olarak da birçok soruna yol açar. Çarpıntı, terleme, kusma isteği, karın ve baş ağrısı, uykusuzluk ve iştahsızlık/aşırı iştah gibi çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Üniversite sınavı, bireylerin geleceğinin şekillenmesi açısından son derece önemli bir basamak görevini görür. Bunun yanı sıra diğer sınav türlerinde olan aile ve kişinin yüksek beklentisi, önceki sınavlarda başarısız sonuçlar almak ve mükemmeliyetçi tutum gibi nedenlerden dolayı kişilerde bu gibi psikolojik problemler meydana gelebilir.

Aileye ve Eğitimcilere Büyük Görevler Düşüyor...

   Sınavda başarılı olmak, yalnızca çocuğun sorumluluğunda gibi görülse de aslında aileye ve eğitimcilere de son derece büyük görevler düşmektedir. Çocukların başarısız olma korkusu, ailelerin beklentilerinin çok büyük olması ya da çocuklarına bu konuda sürekli olarak baskı yapmaları ile yakından ilgilidir. Kişide zaten var olan bir anksiyete var ise sınav kaygısı ile daha da şiddetlenebilir. Sınav ve performans kaygısının kontrol altına alınamaması ve bireyin akademik başarısını engellemesi durumunda muhakkak bir uzmandan destek alınmalıdır. Kişilerin yaşadığı kaygının şiddetine bağlı olarak farklı terapi teknikleri uygulanabilir. Gevşeme ve nefes egzersizlerinin yanı sıra odaklanma teknikleri de öğretilmektedir. Genellikle ilaç tedavisi önerilmese de, çok yoğun bir şekilde sınav ve performans kaygısı yaşayan kişilere ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bu ilaçlar 3-4 saat etkili olmakta olup kişilerin sempatik sinir sisteminin geçici olarak durdurulmasını sağlar.  

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Sınav ve Performans Kaygısısınav kaygısıperformans kaygısı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme