Zeka Sorunları ve Nedenleri

    Zekâ Sorunları, hayatın hemen her döneminde büyük değişiklikler ile devam eden bir dönemdir. Çocukların 5 yaşına gelene kadar devam eden zekâ gelişimleri, erişkin dönemlerinde önemli bir gösterge olmakta olup; 5 yaşından sonra oluşan gelişim ise, erişkin dönemi etkileyen bir kriter sayılmamaktadır.

     Zekâ Sorunlarının eksiksiz bir şekilde tamamlanması için birbirinden farklı kriterin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak kişilerin zekâ seviyeleri ölçülmelidir. Zekâ Sorunları, kişilerin çevreleri ile olan iletişimlerini de derinden etkilemektedir. Zekâ sorunları, birbirinden farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

     Zekâ geriliğinin meydana geldiği zamana ve çeşide göre farklılık gösterebilir. Doğumdan önce oluşan Zekâ Sorunları, Down sendromu ve anne karnında yetersiz beslenme gibi nedenlerden meydana gelebilir. Doğum sırasında meydana gelen gelişim sorunu; prematüre doğum, geç doğum ya da doğum esnasında meydana gelen kafa travmasından kaynaklanabilir. Doğumdan sonra oluşan Zekâ Sorunları problemi ise genellikle kafa travması gibi nedenlerden meydana gelebilir. Bütün bunların yanı sıra beyne oksijen gitmemesi, kromozom bozukluğu ya da sosyal etmenler de Zekâ Sorunları konusunda etkilidir.

Farklı Sorunları da Beraberinde Getirebilir 

      Kişilerde görülen Zekâ Sorunları problemleri, birtakım belirtileri de beraberinde getirir. Bu kapsamda en yaygın belirti ise çocukta dil gelişiminin eksik olmasıdır. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; zekâ seviyesi normalin altında olan kişilerin zekâ geriliği hastalığına sahip olduğu söylenemez.

En Büyük Görev Ailelere Düşüyor!     

     Çocuklarda görülen zekâ sorunlarının önüne geçilmesi için en büyük görev hiç şüphesiz ki ailelere düşüyor. Ailelerin Zekâ Sorunlarını engelleyen unsurları belirlemeleri ve Zekâ Sorunlarını destekleyici davranışları sergilemeleri son derece büyük bir öneme sahip oluyor. Çocuklarda Zekâ Sorunları tedavisinde erken tanı, tedavinin seyri kapsamında oldukça önemlidir. Bazı vakalarda tedavi sonrasında hastalığın tamamı ortadan kaldırılsa da, bazı vakalarda bu durum gerçekleşmeyebilir. Çocuğunuza zihinsel engelli teşhisi koyulmasının ardından birtakım duygusal çöküntüler yaşamanız normaldir. Fakat hem doktor desteği hem de yapılacak birkaç düzenleme ile birlikte bu durumun üstesinden gelmek son derece mümkündür.

     Zekâ gerili olan çocuklar için günlük özel eşyalar ve bu çocuklara yönelik eğitim kurumları, bu kapsamda oldukça önemlidir. Bütün bunların yanı sıra hem çocuğunuz hem de kendiniz için bir psikolojik destek almanız da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

zeka sorunlarızeka problemlerizeka geriliğiDown sendromu

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme