Kronik Hastalıklarda Beslenme

Kronik Hastalıklarda Beslenme;

                Kişilerin hayatlarını daha kolay ve rahat bir şekilde devam ettirebilmeleri için her daim beslenmelerine önem vermeleri gerekmektedir. Kişilerin en basit bir hastalığa yakalanması ile bile vücudunda farklılıklar meydana gelmesi olağandır. Özellikle de kronik hastalıklara sahip olan kişilerde birçok biyolojik değişiklikler de söz konusu olabilmektedir. İştahta azalma, emilimde meydana gelen bozulmalar ve katabolizma artışı nedeni ile vücudun yetersiz kalması durumları meydana gelebilmektedir.

                Diyaliz hastaları, karaciğer hastaları, kronik hastalıklar, kalp hastalıkları, çölyak ve gut gibi kronik hastalıklara sahip olan kişilerin beslenmesi, düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Kronik hastalıklarda beslenme, hastalığın derecesi ve çeşidine göre de farklılık göstermektedir. Temiz bir beslenme programına sahip olunmasının yanı sıra aynı zamanda bu gibi hastaların sürekli olarak bir beslenme danışmanı ile irtibat halinde olması gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra kronik hastalıklara sahip olan bireylerin psikolojik olarak da destek alması önerilmektedir. Bu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin psikolojilerinde de birtakım olumsuz durumlar meydana gelmekte ve bu sebeple de muhakkak bir destek almaları gerekmektedir.

                SADDAK beslenme danışmanlığı birimi olarak, psikolojik danışmanlık birimimiz ile paralel olarak kronik hastalıklara sahip olan danışanlarımıza en kaliteli hizmetleri sunmaya devam etmekteyiz. Bu hizmetler ile birlikte danışanlarımıza bu hastalıklar ile yaşarken nasıl besleneceklerini anlatırken, aynı zamanda yaşadıkları ruhsal bozukluk durumundan arındırmaya da devam etmekteyiz.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

kronik hastalıklarkronik hastalıklarda beslenme

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme